Oscars 2019 by movie
This is a listo of Oscar 2019 nominees. Check also our Oscar cinema program
Bohemian Rhapsody
Bohemian Rhapsody
Winner:- Actor - in a leading role - Rami Malek
- Film Editing - John Ottman
- Sound - John Warhurst and Nina Hartstone
- Sound Mixing - Paul Massey, Tim Cavagin and John Casali
- Actor - in a leading role - Rami Malek
- Film Editing - John Ottman
- Sound - John Warhurst and Nina Hartstone
- Sound Mixing - Paul Massey, Tim Cavagin and John Casali
- Picture
Roma
Roma
Winner:- Best International Feature Film - MEKSYK
- Cinematography - Alfonso Cuaron
- Directing - Alfonso Cuarón
- Best International Feature Film - MEKSYK
- Cinematography - Alfonso Cuaron
- Directing - Alfonso Cuarón
- Picture
- Actrees - in a Leading Role - Yalitza Aparicio
- Actress - in a Supporting Role - Marina de Tavira
- Production Design - Production Design: Eugenio Caballero, Set Decoration: Bárbara Enríquez
- Sound - Sergio Díaz and Skip Lievsay
- Sound Mixing - Skip Lievsay, Craig Henighan and José Antonio García
- Writing Original Screenplay - Written by Alfonso Cuarón
Black Panther
Black Panther
Winner:- Costume Design - Ruth Carter
- Music - Original Score - Ludwig Goransson
- Production Design - Production Design: Hannah Beachler, Set Decoration: Jay Hart
- Costume Design - Ruth Carter
- Music - Original Score - Ludwig Goransson
- Production Design - Production Design: Hannah Beachler, Set Decoration: Jay Hart
- Picture
- Music - Original Song - "All The Stars"
- Sound - Benjamin A. Burtt and Steve Boeddeker
- Sound Mixing - Steve Boeddeker, Brandon Proctor and Peter Devlin
Green Book
Green Book
Winner:- Picture
- Actor in a Supporting Role - Mahershala Ali
- Writing Original Screenplay - Written by Nick Vallelonga, Brian Currie, Peter Farrelly
- Picture
- Actor in a Supporting Role - Mahershala Ali
- Writing Original Screenplay - Written by Nick Vallelonga, Brian Currie, Peter Farrelly
- Actor - in a leading role - Viggo Mortensen
- Film Editing - Patrick J. Don Vito
The Favourite
The Favourite
Winner:- Actrees - in a Leading Role - Olivia Colman
- Actrees - in a Leading Role - Olivia Colman
- Picture
- Directing - Yorgos Lanthimos
- Cinematography - Robbie Ryan
- Actress - in a Supporting Role - Emma Stone
- Actress - in a Supporting Role - Rachel Weisz
- Costume Design - Sandy Powell
- Film Editing - Yorgos Mavropsaridis
- Writing Original Screenplay - Written by Deborah Davis and Tony McNamara
- Production Design - Fiona Crombie
A Star Is Born
A Star Is Born
Winner:- Music - Original Song - "Shallow"
- Music - Original Song - "Shallow"
- Picture
- Actrees - in a Leading Role - Lady Gaga
- Actor - in a leading role - Bradley Cooper
- Cinematography - Matthew Libatique
- Actor in a Supporting Role - Sam Elliott
- Sound Mixing - Tom Ozanich, Dean Zupancic, Jason Ruder and Steve Morrow
- Writing Adapted Screenplay - Screenplay by Eric Roth and Bradley Cooper & Will Fetters
Vice
Vice
Winner:- Makeup and Hairstyling - Greg Cannom, Kate Biscoe and Patricia DeHaney
- Makeup and Hairstyling - Greg Cannom, Kate Biscoe and Patricia DeHaney
- Picture
- Directing - Adam McKay
- Actor - in a leading role - Christian Bale
- Actor in a Supporting Role - Sam Rockwell
- Actress - in a Supporting Role - Amy Adams
- Film Editing - Hank Corwin
- Writing Original Screenplay - Written by Adam McKay
BlacKkKlansman
BlacKkKlansman
Winner:- Writing Adapted Screenplay - Written by Charlie Wachtel & David Rabinowitz and Kevin Willmott & Spike Lee
- Writing Adapted Screenplay - Written by Charlie Wachtel & David Rabinowitz and Kevin Willmott & Spike Lee
- Picture
- Directing - Spike Lee
- Actor in a Supporting Role - Adam Driver
- Film Editing - Barry Alexander Brown
- Music - Original Score - Terence Blanchard
First Man
First Man
Winner:- Visual Effects - Paul Lambert, Ian Hunter, Tristan Myles and J.D. Schwalm
- Visual Effects - Paul Lambert, Ian Hunter, Tristan Myles and J.D. Schwalm
- Production Design - Production Design: Nathan Crowley, Set Decoration: Kathy Lucas
- Sound - Ai-Ling Lee and Mildred Iatrou Morgan
- Sound Mixing - Jon Taylor, Frank A. Montaño, Ai-Ling Lee and Mary H. Ellis
If Beale Street Could Talk
If Beale Street Could Talk
Winner:- Actress - in a Supporting Role - Regina King
- Actress - in a Supporting Role - Regina King
- Music - Original Score - Nicholas Britell
- Writing Adapted Screenplay - Written for the screen by Barry Jenkins
Spider-Man: Into the Spider-Verse
Spider-Man: Into the Spider-Verse
Winner:- Animated Featured Film
- Animated Featured Film
Period. End of sentence.
Period. End of sentence.
Winner:- Documentary Short Subject - Rayka Zehtabchi and Melissa Berton
- Documentary Short Subject - Rayka Zehtabchi and Melissa Berton
Skin
Skin
Winner:- Short Film - Live Action - Guy Nattiv and Jaime Ray Newman
- Short Film - Live Action - Guy Nattiv and Jaime Ray Newman
Free solo
Free solo
Winner:- Documentary Feature - Elizabeth Chai Vasarhelyi, Jimmy Chin, Evan Hayes and Shannon Dill
- Documentary Feature - Elizabeth Chai Vasarhelyi, Jimmy Chin, Evan Hayes and Shannon Dill
Bao
Bao
Winner:- Short Film - Animated - Domee Shi and Becky Neiman-Cobb
- Short Film - Animated - Domee Shi and Becky Neiman-Cobb
Mary Poppins Returns
Mary Poppins Returns
Nominee in categories:- Costume Design - Sandy Powell
- Music - Original Score - Marc Shaiman
- Music - Original Song - "The Place Where Lost Things Go"
- Production Design - Production Design: John Myhre, Set Decoration: Gordon Sim
The ballad of Buster Scruggs
The ballad of Buster Scruggs
Nominee in categories:- Costume Design - Mary Zophres
- Music - Original Song - "When A Cowboy Trades His Spurs For Wings"
- Writing Adapted Screenplay - Written by Joel Coen & Ethan Coen
Can You Ever Forgive Me?
Can You Ever Forgive Me?
Nominee in categories:- Actrees - in a Leading Role - Melissa McCarthy
- Actor in a Supporting Role - Richard E. Grant
- Writing Adapted Screenplay - Screenplay by Nicole Holofcener and Jeff Whitty
Cold War
Zimna wojna
Nominee in categories:- Directing - Paweł Pawlikowski
- Cinematography - Łukasz Żal
- Best International Feature Film - POLSKA
Werk ohne Autor
Werk ohne Autor
Nominee in categories:- Best International Feature Film - NIEMCY
- Cinematography - Caleb Deschanel
Isle of Dogs
Isle of Dogs
Nominee in categories:- Animated Featured Film
- Music - Original Score - Alexandre Desplat
Mary Queen of Scots
Mary Queen of Scots
Nominee in categories:- Costume Design - Alexandra Byrne
- Makeup and Hairstyling - Jenny Shircore, Marc Pilcher and Jessica Brooks
RBG
RBG
Nominee in categories:- Music - Original Song - Music and Lyric by Diane Warren
- Documentary Feature - Betsy West and Julie Cohen
Black sheep
Black sheep
Nominee in categories:- Documentary Short Subject - Ed Perkins and Jonathan Chinn
End game
End game
Nominee in categories:- Documentary Short Subject - Rob Epstein and Jeffrey Friedman
Weekends
Weekends
Nominee in categories:- Short Film - Animated - Trevor Jimenez
Lifeboat
Lifeboat
Nominee in categories:- Documentary Short Subject - Skye Fitzgerald and Bryn Mooser
A night at the garden
A night at the garden
Nominee in categories:- Documentary Short Subject - Marshall Curry
Ready Player One
Ready Player One
Nominee in categories:- Visual Effects - Roger Guyett, Grady Cofer, Matthew E. Butler and David Shirk
Detainment
Detainment
Nominee in categories:- Short Film - Live Action - Vincent Lambe and Darren Mahon
Fauve
Fauve
Nominee in categories:- Short Film - Live Action - Jeremy Comte and Maria Gracia Turgeon
Marguerite
Marguerite
Nominee in categories:- Short Film - Live Action - Marianne Farley and Marie-Hélène Panisset
Mother
Mother
Nominee in categories:- Short Film - Live Action - Rodrigo Sorogoyen and María del Puy Alvarado
Hale county this morning, this evening
Hale county this morning, this evening
Nominee in categories:- Documentary Feature - RaMell Ross, Joslyn Barnes and Su Kim
Minding the Gap
Minding the Gap
Nominee in categories:- Documentary Feature - Bing Liu and Diane Quon
Of fathers and sons
Of fathers and sons
Nominee in categories:- Documentary Feature - Talal Derki, Ansgar Frerich, Eva Kemme and Tobias N. Siebert
One small step
One small step
Nominee in categories:- Short Film - Animated - Andrew Chesworth and Bobby Pontillas
Late afternoon
Late afternoon
Nominee in categories:- Short Film - Animated - Louise Bagnall and Nuria González Blanco
Animal behaviour
Animal behaviour
Nominee in categories:- Short Film - Animated - Alison Snowden and David Fine
First reformed
First reformed
Nominee in categories:- Writing Original Screenplay - Written by Paul Schrader
Solo: A Star Wars Story
Solo: A Star Wars Story
Nominee in categories:- Visual Effects - Rob Bredow, Patrick Tubach, Neal Scanlan and Dominic Tuohy
Disney's Christopher Robin
Disney's Christopher Robin
Nominee in categories:- Visual Effects - Christopher Lawrence, Michael Eames, Theo Jones and Chris Corbould
Avengers: Infinity War
Avengers: Infinity War
Nominee in categories:- Visual Effects - Dan DeLeeuw, Kelly Port, Russell Earl and Dan Sudick
A Quiet Place
A Quiet Place
Nominee in categories:- Sound - Ethan Van der Ryn and Erik Aadahl
Border
Border
Nominee in categories:- Makeup and Hairstyling - Göran Lundström and Pamela Goldammer
Mirai no Mirai
Mirai no Mirai
Nominee in categories:- Animated Featured Film
Ralph Breaks the Internet: Wreck-It Ralph 2
Ralph Breaks the Internet: Wreck-It Ralph 2
Nominee in categories:- Animated Featured Film
The Incredibles 2
The Incredibles 2
Nominee in categories:- Animated Featured Film
Manbiki kazoku
Manbiki kazoku
Nominee in categories:- Best International Feature Film - JAPONIA
Capharnaüm
Capharnaüm
Nominee in categories:- Best International Feature Film - LIBAN
At Eternity's Gate
At Eternity's Gate
Nominee in categories:- Actor - in a leading role - Willem Dafoe
The Wife
The Wife
Nominee in categories:- Actrees - in a Leading Role - Glenn Close