kino.krakow.pl
Film

Taxi Teheran

Taxi
Reżyseria: Jafar Panahi

Repertuar filmu "Taxi Teheran" w Krakowie

Brak repertuaru dla filmu "Taxi Teheran" na dziś.
Wybierz inny dzień z kalendarza powyżej.

Plakat filmu Taxi Teheran
Tytuł oryginalny: Taxi
Czas trwania: 82 min.
Produkcja: Iran , 2015
Gatunek: dramat
Premiera: 22 maja 2015
Dystrybutor filmu: Solopan

Reżyseria: Jafar Panahi
Obsada: Jafar Panahi

W Teheranie trwa dzień jak co dzień. Auta suną po zakorkowanych ulicach, kierowcy żółtych taksówek błądzą po gigantycznej metropolii w poszukiwaniu adresów, pod które każą zawieść się pasażerowie. Wśród nich jest jeden wyjątkowy samochód. Wyróżnia go nie tylko to, że jest wyposażony w pasy bezpieczeństwa (w Iranie na porządku dziennym jest to, że taksówkarze odpinają je i chowają w bagażniku, żeby nie uwierały pasażerów), ale też to, że na desce rozdzielczej zamontowano w nim przemysłową kamerę, a za kierownicą siedzi nie kto inny, jak sam Jafar Panahi, reżyser tego wspaniale przyjętego przez krytykę i widzów filmu. Do jego samochodu wsiadają ludzie prości i intelektualiści, przyjaciele i kompletnie nieznajomi, przypadkowe osoby w potrzebie i umówieni na przejażdżkę członkowie rodziny, w tym kradnąca reżyserowi film siostrzenica, Hana Saeidi.
Każdy z pasażerów wnosi do filmu nowy problem, który urozmaica fabułę, i nową refleksję na temat życia w Iranie. Tym samym reżyser pozwala zabrać głos swoim rodakom, oddając nastroje społeczne w kraju. Chociaż reżysera objęto dwudziestoletnim zakazem wykonywania zawodu („Taxi”, tak jak i dwa poprzednie filmy twórcy, powstało nielegalnie, bez zgody irańskiej cenzury), z jego filmu płynie radość z życia i radość z tworzenia. Oczywiście, nie byłby Panahi sobą, gdyby nie uzupełnił swojego filmu o refleksje nad sztuką. W tej sprawie głos zabiera wspomniana siostrzenica, która komentuje szkolną lekcję o tym, jak powinno się robić filmy w jej ojczyźnie. Kiedy widz słyszy jej wywody, trudno uwierzyć, że mówi o prawdziwej sytuacji w Iranie.


Średnia ocena: 2.0
rating 2.0 rating 2.0 rating 2.0 rating 2.0 rating 2.0 rating 2.0 rating 2.0 rating 2.0 rating 2.0 rating 2.0
Oceniono 8 razy. | Oceń film

Trailer filmu: Taxi Teheran

Wasze opinie

jay 4. czerwca 2015, 12:31

Wielki film.. bardzo inteligentny

Anna 29. maja 2015, 9:23

Dla mnie niesamowity film! Wrażenie jak po podróży do Iranu. Ciekawe, pouczające, obnażające prawdę o życiu w tym kraju rozmowy. Mimo trudnych tematów dużo poczucia humory, zabawnych scen i optymizmu. Warto!

Dela 26. maja 2015, 14:59

Dokument, a nie dokument, film zakazany i przyjęty entuzjastycznie, same kontrasty, mądre ważne kino, jak każdy film tego reżysera.

Elfik 26. maja 2015, 14:54

Jest coś w tym filmie, albo kilka "cosiów" składających się na efekt końcowy, który jest tak zajmujący. Dystans reżysera, poczucie humoru, technika kręcenia filmu, siostrzenica "perełka" itp. No i to że jest zakazany, a taki owoc najlepiej smakuje.

Wera 26. maja 2015, 11:33

Niesamowity reżyser, prosta ale też niesamowita historia, humor i jednocześnie gorycz. Tak najkrócej opisałabym ten film. Dobrze, że filmy takie jak Taxi Teheran dostają wyróżnienia na ważnych festiwalach (i z pewnością nie chodzi tu tylko o względy polityczne), dzięki temu trafiają do szerszej publiczności.

Sylwia 26. maja 2015, 8:20

To moje pierwsze spotkanie z irańskim reżyserem, ale już wiem, że na pewno nie ostatnie :) Taxi Teheran pomimo poważnej tematyki zachwyca jakąś taką lekkością i humorem, a siostrzenica jest chyba największą gwiazdą filmu! Mam nadzieje, że rodacy Panahiego znajdą sposób, żeby obejrzeć film, bo chyba do tej pory władze nie zgodziły się na jego dystrybucję.

Dodaj nowy komentarz Taxi Teheran

Twoja opinia o filmie: