kino.krakow.pl
Film

Ostatnia Rodzina


Reżyseria: Jan P. Matuszyński

Repertuar filmu "Ostatnia Rodzina" w Krakowie

Brak repertuaru dla filmu "Ostatnia Rodzina" na dziś.
Wybierz inny dzień z kalendarza powyżej.

Plakat filmu Ostatnia Rodzina
Tytuł oryginalny: Ostatnia Rodzina
Czas trwania: 124 min.
Produkcja: Polska , 2016
Gatunek: dramat
Premiera: 30 września 2016
Dystrybutor filmu: Kino Świat

Reżyseria: Jan P. Matuszyński
Obsada: Dawid Ogrodnik, Andrzej Seweryn, Aleksandra Konieczna

„Ostatnia Rodzina” to rozgrywająca się na przestrzeni 28 lat warszawska saga słynnej rodziny Beksińskich. W legendarne postaci Zdzisława i Tomka wcielili się Andrzej Seweryn i Dawid Ogrodnik. Towarzyszą im Aleksandra Konieczna jako Zofia Beksińska oraz Andrzej Chyra w roli marszanda Piotra Dmochowskiego.

Akcja filmu zaczyna się w 1977 roku, gdy Tomek Beksiński wprowadza się do swojego mieszkania. Jego rodzice mieszkają tuż obok, na tym samym osiedlu, przez co ich kontakty pozostają bardzo intensywne. Nadwrażliwa i niepokojąca osobowość Tomka powoduje, że matka – Zofia, wciąż martwi się o syna. W tym samym czasie Zdzisław Beksiński próbuje całkowicie poświęcić się sztuce. Po pierwszej nieudanej próbie samobójczej Tomka Zdzisław i Zofia muszą podjąć walkę nie tylko o syna, ale także o przywrócenie kontroli nad swoim życiem.

Gdy Zdzisław podpisuje umowę z mieszkającym we Francji marszandem Piotrem Dmochowskim, a Tomek rozpoczyna pracę w Polskim Radiu, wydaje się, że rodzina najgorsze kłopoty ma już za sobą. Jednak seria dziwnych, naznaczonych fatum wydarzeń, dopiero nadejdzie…

Zdzisław Beksiński to jeden z najbardziej charakterystycznych polskich malarzy XX wieku, słynący z niezwykłej osobowości, poczucia humoru oraz rejestrowania niemal każdego fragmentu swojego życia i otoczenia za pomocą coraz nowszych technologii audio i wideo. Z kolei Tomasz Beksiński był kultowym dziennikarzem muzycznym i tłumaczem filmowym, mającym duży wpływ na rozwój popkultury w Polsce, m.in. poprzez promowanie takich zespołów jak Marillion, Ultravox czy King Crimson oraz tłumaczenie filmów o Jamesie Bondzie czy cyklu Monty Pythona.

Producentem „Ostatniej Rodziny” jest studio Aurum Film („Carte Blanche”). Reżyserem – Jan P. Matuszyński, twórca wielokrotnie nagradzanego na całym świecie dokumentu „Deep Love”; autorem zdjęć jest Kacper Fertacz, laureat wielu nagród za zdjęcia do filmu „Hardkor Disko”. Za charakteryzację odpowiada Tomasz Matraszek („Wałęsa. Człowiek z nadziei”, „Katyń”, „Karbala”) oraz Anna Gorońska („Zaćma”, „Karbala”, „Służby specjalne”), za kostiumy Emilia Czartoryska („Noc Walpurgi”), montażystą jest Przemysław Chruścielewski („Deep Love”), zaś scenografia to dzieło Jagny Janickiej („Pod Mocnym Aniołem”). „Ostatnia Rodzina” powstała na podstawie scenariusza Roberta Bolesto („Córki Dancingu”, „Hardkor Disko”) – tekstu, który dostał się do finału konkursu scenariuszowego Hartley-Merrill (obecnie znanego jako Script Pro).


Średnia ocena: 6.0
rating 6.0 rating 6.0 rating 6.0 rating 6.0 rating 6.0 rating 6.0 rating 6.0 rating 6.0 rating 6.0 rating 6.0
Oceniono 84 razy. | Oceń film
Ocena IMDb©: Ostatnia Rodzina on IMDb

Trailer filmu: Ostatnia Rodzina

Wasze opinie

maki 15. listopada 2016, 20:13

Świetny film o miłości małżeńskiej, w której jest miejsce i dla starszych ludzi i dla chorego syna. Trudny i poruszający film, bardzo zapada w pamięć.

baśka 14. listopada 2016, 17:10

Polecam warto obejrzeć ,ale to nie groteska, nie ubaw ale proza trosk rodziny o syna ,matki męża,żonę .Dobre kreacje wszystkich sprawiają atmosferę refleksji nad życiem.

koteczka 29. października 2016, 17:55

Właściwie nie wiadomo, dlaczego powstał ten film. Jako dokument z życia wyższych sfer, czy jako przykład, że "nie wszystko złoto...".

andrzej 25. października 2016, 14:35

Dawid Ogrodnik ma szczególny talent do odgrywania osobowości o nieco odchylonej psychice. Piątka z plusem.

m_nutka 23. października 2016, 7:03

bardzo dobry film, trudny, trochę rozczarowałam się dykcją Ogrodnikiem

H 21. października 2016, 13:40

Dobrze zagrany. Dopracowany.

AG 18. października 2016, 5:49

Obejrzałem film, bo chciałem poznać źródła inspiracji malarstwa Beksińskiego. Może i poznałem ...

lm 14. października 2016, 5:50

film był super ale nie dla każdego widza

TLJ 11. października 2016, 8:07

Dobrze, że "zielona" objawiła swoją znajomość kina juz w nicku ;) Świetny film. Postać młodego Beksa może troszkę przerysowana. Innych (-) nie znalazłem.

ola 10. października 2016, 11:06

Bardzo dobry film, warto obejrzeć, ale nie jest to proste i łatwe kino.

krk211 6. października 2016, 19:31

film o rodzinie jakich w Polsce wiele

sEver 6. października 2016, 15:57

Znawcy tematu twierdzą, że postać Tomka nieco przerysowana, że nie był "aż tak".
Mimo tego, jak dla mnie, fenomenalny obraz atmosfery domu Beksińskich.
Zupełnie nie posłodzony, surowy i szczery do bólu.
Polecam.

"zielona" 5. października 2016, 8:00

Najbardziej ordynarny i chamski film jaki widziałam

krk 5. października 2016, 5:41

warto. łatwy nie jest.

Mariposa 2. października 2016, 20:54

Świetnie zagrany, znakomita charakteryzacja i scenografia. Rzetelnie opowiedziana historia artysty i jego relacji rodzinnych.

Dodaj nowy komentarz Ostatnia Rodzina

Twoja opinia o filmie: